fbpx

Najczęstsze błędy w projektowaniu łazienki!

Łazienka, podobnie jak kuchnia, to bardzo istotne pomieszczenia w naszym domu. Na etapie projektowania wnętrz powinniśmy zadbać o to, aby uczynić możliwie jak najbardziej funkcjonalnymi, ponieważ siłą rzeczy będziemy spędzać w nich sporo czasu, np. podczas kąpieli czy gotowania.

 

Zastanawiając się nad aranżacją łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych punktów, od których zależeć będzie wygoda użytkowania armatury i ogólny komfort korzystania z tego pomieszczenia, ale również to, ile pieniędzy wydamy na jej urządzenie.

 

Pamiętaj o punktach dostępu do instalacji


Piękny projekt na nic nam się zda, gdy zapomnimy uwzględnić w nim faktycznych punktów, w których możemy podpiąć wannę, toaletę czy umywalkę. Przenoszenie instalacji jest w wielu przypadkach bardzo wymagające i zabiera cenny czas, w trakcie którego nie mamy możliwości korzystania z tego pomieszczenia. Z tego powodu warto analizować proponowany projekt wnętrza na spokojnie, nie pozwalając, by ładny design przesłonił nam funkcjonalność. Być może prysznic faktycznie wyglądałby lepiej w przeciwnym rogu pomieszczenia, ale czy aby na pewno jesteś gotów na doprowadzenie całej instalacji na przeciwległą ścianę?

błędy w projektowaniu łazienki

 

Złe oświetlenie utrudni Ci życie


Łazienka jest miejscem o dość dużej ilości zastosowań. Z jednej strony mało kto nie lubi nastrojowej kąpieli przy lekko przygaszonym świetle, z drugiej jednak czasem potrzebujemy też jasnego i precyzyjnego oświetlenia, aby wykonać pewne czynności czy po prostu posprzątać pomieszczenie. Mając na względzie nasze potrzeby powinniśmy przewidzieć miejsce na co najmniej dwa różne typy oświetlenia – standardowe oraz przygaszone. Jeżeli dysponujemy większym lustrem, warto także pomyśleć nad oświetleniem punktowym doświetlającym, padającym tylko przed jego taflę, dzięki czemu łatwiej będzie nam np. zmyć lub nałożyć makeup.

błędy w projektowaniu łazienkioświetlenie, 9design

 

 

Zła wentylacja to dobry sposób na pleśń


Mówiąc dokładniej – na jej powstawanie. Projektując łazienkę musimy pamiętać o tym, że woda paruje i osadza się na meblach czy podłodze. Nieprawidłowe wyznaczenie i zagospodarowanie otworów wentylacyjnych prędzej czy później stanie się przyczyną powstawania pleśni czy grzybów. Nie jest to korzystne ani dla naszego zdrowia, ani portfela, w związku z czym warto zaplanować umiejscowienie, kupno i montaż odpowiednio silnego wentylatora ze stosownym wyprzedzeniem.

błędy w projektowaniu łazienkikratki wentylacyjne

 

Niewłaściwe materiały nie wytrzymają wilgoci


Projektując łazienkę pamiętajmy o tym, że jest to miejsce narażone na częstą obecność wilgoci czy wody na posadzce bądź meblach. Aby nie uległy one szybkiemu zniszczeniu, wybierajmy produkty wykonane z wodoodpornych materiałów lub właściwie zaimpregnowane. Jeżeli chcemy wstawić do łazienki meble z drewna, egzotyczne gatunki będą znosiły obecność wody dużo lepiej, niż europejskie, jednak muszą być to produkty najwyższej jakości – inaczej szybko ulegną dużemu zawilgoceniu w pomieszczeniu.

błędy w projektowaniu łazienki

 

Funkcjonalność jest ważniejsza


Każdy z nas ma swoje określone preferencje względem wystroju poszczególnych wnętrz w domu, jednak design nigdy nie powinien przesłaniać nam praktyczności zastosowanych rozwiązań. Zwyczajnie nie będziemy w stanie cieszyć się piękną aranżacją łazienki, gdy będzie ona kompletnie niepraktyczna, a korzystanie z jakiegokolwiek elementu będzie doprowadzało nas do szału. Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest tu terakota. Jej wygląd powinniśmy stawiać dużo poniżej właściwości antypoślizgowych; w końcu ciężko będzie cieszyć się z pięknie wyglądającej podłogi, gdy nawet najmniejsza ilość wody na jej powierzchni będzie groziła upadkiem.

 

 

Projektując łazienkę musimy przede wszystkim zachować zdrowy balans pomiędzy designem a funkcjonalnością. Zespół wnetrzewdomu.pl doskonale rozumie ten problem i uważnie analizuje projekty pod kątem ich użytkowości, abyś Ty mógł poczuć się w swoim domu naprawdę komfortowo.

 

 

 

POST A COMMENT