Site icon wnetrzewdomu.pl

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?

Kuchnię użytkujemy przeciętnie około 20 lat. W tym czasie przygotujemy w niej posiłki, a w przypadku większych pomieszczeń także je tam spożywamy. Kuchnia stanowi zatem bardzo ważną strefę w mieszkaniu i powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić nam gotowanie, zmywanie i czasem jedzenie posiłków. Aranżując to pomieszczenie musimy pamiętać o kilku zasadach.

Ergonomia ma znaczenie

Gdy jesteśmy na etapie planowania kuchni, zamiast kierować się tylko jej wyglądem i efektownym designem, powinniśmy przede wszystkim skupić się na ergonomii. Jeżeli w odpowiedni sposób zaplanujemy wnętrze, utrzymując minimalne wymagane odległości między meblami i AGD, kuchnia będzie dla nas przyjemnym i wygodnym miejscem do przyrządzania posiłków. Ułożenie szafek powinno być przewidziane tak, aby każdą z nich dało się otworzyć bez problemu, a miejsce na ewentualny stół nie może kolidować z linią lodówka-zlew-blat-kuchenka. Musi być on jednak na tyle blisko, aby można było w łatwy sposób przenieść na niego gorące talerze.

Wszystko w zasięgu ręki

Gotując wykonujemy wielokrotnie te same czynności, w związku z czym w naszym interesie leży takie rozplanowanie powierzchni użytkowej w kuchni, żebyśmy nie musieli „biegać” po każdą rzecz w inny kąt pomieszczenia. Odpowiedni, nie za duży dystans pomiędzy kuchenką, lodówką, zlewem i szafkami to klucz do sukcesu zaprojektowania ergonomicznej kuchni. Dobrym pomysłem na projekt tej przestrzeni może być wykorzystanie stylu prowansalskiego, który pomimo obecności dużej ilości dodatków wciąż wpasowuje się w pojęcie eleganckiego designu i pozwala w pełni cieszyć się użytecznością pomieszczenia.

Jeżeli mamy większą kuchnię do zaplanowania, możemy nadać jej kształt litery U, a część jadalną odgrodzić drzwiami lub pozostawić otwartą przestrzeń.

Miejsce na spiżarnię się przydaje

O ile rzeczy w ciągłym użytku wypada mieć pod ręką, o tyle zapasów nie musimy przechowywać w ten sposób. Dlatego szafki i półki, które znajdują się poza linią lodówka-zlew-blat-kuchenka możemy wykorzystać na przechowywanie nadwyżek produktów spożywczych, np. różnego rodzaju kasz, makaronów czy płatków. Dzięki takiemu rozplanowaniu dodatkowe produkty nie będą „plątać się” w przestrzeni roboczej, co ułatwi i umili nam gotowanie czy przygotowywanie posiłków.

W większej kuchni warto zadbać o stół

Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, warto połączyć kuchnię z jadalnią. Możemy wstawić wolno stojący stół lub zamocować przy ścianie dodatkowy blat, dzięki czemu nie będziemy musieli chodzić z gorącymi potrawami do salonu. Przy okazji takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie dostępnej wolnej przestrzeni w pokoju dziennym, co może pozytywnie wpłynąć na komfort korzystania z tego pomieszczenia.

Nie zapomnij o zastawie

 

Tzw. strefa przechowywania to miejsce, w którym trzymamy naczynia, garnki, sztućce oraz wszelkie inne niezbędne do gotowania przedmioty. O ile w przypadku widelców, noży i łyżek pomysł ułożenia ich w szufladzie nasuwa się sam, o tyle czasem może wystąpić problem ze znalezieniem miejsca na inne elementy zastawy. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem lub po prostu nie chcemy dostawiać kolejnej szafki, warto zastanowić się nad wersją wiszącą: podwieszanymi szafkami lub haczykami na przybory do gotowania. Będzie to idealne miejsce do przechowywania talerzy, a i na garnki powinno znaleźć się trochę miejsca.

Duży zlew poprawia Twój komfort

Ostatnim miejscem, na które należy zwrócić uwagę, jest strefa zmywania, czyli zlew i jego okolice. O ile niewielka armatura kuchenna może wydawać się zgrabna i z oczywistych względów zajmuje mało miejsca, o tyle dla naszej własnej wygody warto pomyśleć nad zamontowaniem zlewu dwukomorowego, z dodatkowym płaskim blatem na mokre naczynia. Jest to bardziej higieniczne wyjście, niż dostawiana plastikowa suszarka, a dwie komory zlewu umożliwią np. oddzielenie brudnych naczyń od mytych właśnie warzyw.

Dobrze wykonana kuchnia jest przede wszystkim zgodna z zasadami ergonomii. W związku z tym nie zawsze warto na siłę podążać za pięknymi wizualizacjami znalezionymi w internecie – nawet najpiękniejsze rozwiązanie będzie do niczego, gdy nie będzie spełniało swojej funkcji. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy funkcjonalnej, ale także estetycznej aranżacji kuchni, napisz lub zadzwoń do nas. W ramach pierwszego kontaktu przedstawimy Ci szacunkowy koszt oraz czas oczekiwania na projekt, a także uwzględnimy w wycenie Twój budżet i czas realizacji.

Exit mobile version